FORUM PTT -  Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
[FAQ] Jak fotografować na textury
Autor Wiadomość
Skupa
zaawansowany



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 668
Skąd: WROCŁAW
Wysłany: 21-12-2008, 19:07   [FAQ] Jak fotografować na textury

Jak i co należy fotografować ?

I. Lokomotywy dwu kabinowe jedno sekcyjne
(przykładowo EP05,EU/EP07,EP08,EP09,ET21,ET22,ST43,ST44,SU/SP45,SU46 itp):

1) Od 1 do 3 prostopadłych zdjęć na każdy bok
2) 1 prostopadle zdjęcie czoła lokomotywy

II. Lokomotywy dwu sekcyjne
(przykładowo ET40,ET41,ET42):

1) Od 1 do 3 prostopadłych zdjęć na 1 bok każdej sekcji ( wystarczy sfotografować dwie sekcje z jednej wybranej strony. To wystarczy do stworzenia tekstury, ale zawsze lepiej fotografować po 2 boki każdej sekcji )
2) 1 prostopadłe zdjęcie czoła jednej z sekcji ( To wystarczy, ale jeżeli jest możliwość - lepiej sfotografować czoła obu sekcji )

III. Wagony pasażerskie/EZT
( przykładowo Bhp, Bdu, Adu itd / EN57,ED72 itd )

1) 1 prostopadle zdjęcie czoła wagonu/EZT
2) Bok: 1 prostopadłe zdjęcie lub zdjęcia co 3 okna, pamiętając o częściach wspólnych

IV. Wagony towarowe

1) 1 prostopadle zdjęcie czoła wagonu
2) Od 1 do 3 prostopadłych zdjęć boku wagonu

Wskazówki:
-Zdjęcia najlepiej robić w pochmurny dzień. Eliminuje to nierównomierne oświetlenie i wszelkie zbędne cienie.
-Zdjęcia najlepiej robić z nieco większej odległości, ale za to na zoomie.
Nawet mały zoom, znacznie niweluje "efekt beczki" czy "rybie oko".
-Optymalna rozdzielczość zdjęć to 1600x1200, ale im większa, tym oczywiście lepiej.
-Przed fotografowaniem najlepiej ustawić sobie linie na wyświetlaczu, tak aby według nich zrobić proste zdjęcie.
Na wyświetlaczu wygląda to tak, lub podobnie:

-Przy fotografowaniu boków taboru, należy pamiętać o elementach wspólnych na zdjęciach.
O co chodzi ?
Myślę, że na poniższym obrazku zrozumiecie to najlepiej:


-Jeżeli jakiś fragment lokomotywy/wagonu/EZT zostanie zasłonięty przez niepożądany obiekt taki jak np. słup trakcyjny, drzewko itp, to nie szkodzi. W łatwy sposób można to wyeliminować.

Poniżej przedstawiam dobre zdjęcia na tekstury, na przykładzie ET22-086, po to abyście dokładnie wiedzieli o co tak naprawdę chodzi:









Jeżeli macie jakieś uwagi lub pytania dotyczące robienia zdjęć na tekstury, proszę pisać w tym wątku.
_____________________________________________
Autorem powyższego tutorialu jest Defiler z Maszyny
Ostatnio zmieniony przez mnich3001 21-12-2008, 19:34, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
KWK Kebab
znawca
Oberschlesien



Pomógł: 24 razy
Wiek: 30
Dołączył: 20 Lut 2008
Posty: 1243
Skąd: Zabrze
Wysłany: 21-12-2008, 19:53   

Odnośnie wagonów osobowych. Najlepiej aby robić je w częściach. Specjalne oddzielne fotki proponowałbym na oznaczenia taboru, gdyż wtedy łatwiej da sie wyciągnąć je dobrej jakości. Mile widziane byłyby też drzwi od środka, wykładziny, firanki, fotele czy laminaty ścian oraz przedewszystkim wózki.
W przypadku lokomotyw warto zrobić też osobne zdjęcia tabliczki producenta czy przynależności do Zakładu Taboru. Ułatwi to wtedy zrobienie szczegółowej aczkolwiek lekkiej lokomotywy. Tutaj ukłon w stronę Kilana.
_________________
http://osb.cal.pl
 
 
 
Maki
zaawansowany
M.K.



Pomógł: 45 razy
Wiek: 38
Dołączył: 20 Lut 2008
Posty: 701
Skąd: Słubice
Wysłany: 21-12-2008, 20:08   

Kwestia typowo techniczna wykonania zdjęć (o ile nasz sprzęt na to pozwala).
Jeśli rozpracowaliście wasz aparat i potraficie odnaleźć się w najlepszych ustawieniach parametrów, takich jak - długość naświetlania, szerokość przesłony itd., wówczas zachęcam do manualnych ustawień. Nie ma wtenczas różnicy w barwie (bardziej jasności), ostrości fotografowanych części obiektu (w tym wypadku taboru). Podczas scalania poszczególnych części unika się konieczności retuszowania różnych (odmiennych) właściwości zdjęć czy też kombinowania i uzyskiwania podobnego wyglądu, tym samym zyskuje się na czasie i praca wydaje się być przyjemniejsza.
Pozdrawiam!
 
 
 
mnich3001 
Administrator

Pomógł: 33 razy
Wiek: 56
Dołączył: 15 Lut 2008
Posty: 802
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 21-12-2008, 23:58   

A ja bym chciał zapytać o rozdzielczość zdjęć, Skupa proponuje 1600x1200, takie zdjęcie musimy pomniejszyć a pomniejszając zgubimy detale.

Jest to oczywiście rozważanie teoretyczne, dla Trainz jeszcze nie miałem okazji tego sprawdzić.

I 3 grosze do siebie.

Często obrabiając zdjęcia a dokładnie skalując robię to tylko raz tak aby zachować jak najwyższą jakość i nie wprowadzać dodatkowych "szumów" związanych z kompresją .jpg.

Podczas robienia zdjęć starajmy się robić zdjęcia w ISO100 i nie większym a maksymalnie aby to było ISO200, naprawdę niewiele aparatów radzi sobie przyzwoicie z większym ISO.
 
 
KWK Kebab
znawca
Oberschlesien



Pomógł: 24 razy
Wiek: 30
Dołączył: 20 Lut 2008
Posty: 1243
Skąd: Zabrze
Wysłany: 22-12-2008, 01:27   

Odnośnie ISO, to mogę powiedzieć tak. Jeśli nie macie lustrzanki to bierzcie statyw, ISO na minimum jakie macie. A jeśli macie lustrzanke to spokojnie do 800 możecie wciskać. Ja osobiście robiłem mojego Amnouz na ISO1600. Nic nie odszumiałem.
_________________
http://osb.cal.pl
 
 
 
hindus
trainz



Pomógł: 6 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Lut 2008
Posty: 259
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 22-12-2008, 17:08   

Wszystko zależy od lustrzanki ;) Ale ISO 800 to stanowczo za dużo, 200 to naprawdę max.
_________________
Wreszcie upragniony avatar :)
 
 
Maki
zaawansowany
M.K.



Pomógł: 45 razy
Wiek: 38
Dołączył: 20 Lut 2008
Posty: 701
Skąd: Słubice
Wysłany: 22-12-2008, 20:17   

Stąd też zdjęcia najlepiej o wczesnej porze robić (latem) - naturalne światło, bez przepalania obiektu i bez niedoświetlenia... zimą już kwestia nam się przesuwa a i słońce nie przepala nam obiektu na fotach.
Ja zazwyczaj robie wszystko na ISO 64, ale zdaża się 100.
 
 
 
Patrykos
zaawansowany



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 818
Skąd: Imielin
Wysłany: 01-01-2009, 10:53   

Fociłem w listopadzie, gdzieś po godzinie 16, nie było aż tak ciemno, by nie zrobić zdjęć, więc wrzuciłem sobie na ISO400(jeszcze FujiFilm S5500, obecnie Nikon D80) i wykonałem zdjęcia na tekstury. Wyszły one dość dobrze, wystarczyło pare razy odszumić i pobawić się ostrzeniem oraz kontrastem.
Mnich - Spróbuj wykonać teksture, obojętnie jaką ze zdjęć rozdzielczości 800x600 a z rozdzielczości 32xx x 22xx i powiedz co zaobserwowałeś. Robiąc z 800x600 wychodzi na kompresja jpg i nic z tym nie zrobimy, zaś jak mamy tą drugą rozdzielczość, bez problemowo możemy się tym bawić i tekstura wychodzi przyzwoicie(zależy od wykonania).

Pozdrawiam


p.s Mnich, detale Ci nie znikną, tylko się pomniejszą ;-) Jeśli robisz teksture 512x512 to one będą mniej widocznie, zaś jak robisz 1024x1024 będą one zauważalne w łatwy sposób.
_________________
Pozdrawiam, Patryk.
http://www.patrykos.kolej.org.pl/ / https://www.facebook.com/PatrykosTrainz/
Ostatnio zmieniony przez Patrykos 01-01-2009, 10:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
hindus
trainz



Pomógł: 6 razy
Wiek: 34
Dołączył: 20 Lut 2008
Posty: 259
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 03-01-2009, 01:15   

Zawsze powinno się robić zdjęcie w maksymalnej rozdzielczości (ale rzeczywistej matrycy, bo widziałem już aparaty które interpolowały sobie obraz z 5megowej matrycy do 12 mega i to w dość brutalny sposób... efekt możecie sobie wyobrazić).

Zmniejszenie rozmiaru spowoduje, że automatyka aparatu wykona brutalne wycięcie części pikseli. Zaawansowane programy do obróbki potrafią wyciąć te piksele, które nie przedstawiają detali, zachować ostrość itd - to wszystko wyjdzie dużo lepiej w końcowym produkcie. Kwestie koloru najlepiej rozwiązać fotografując w RAWach o ile to możliwe, w czasie obróbki można dowolnie manipulować kolorem bez utraty informacji o nim. Do tego po zmniejszeniu zdjęcia OBOWIĄZKOWO wyostrzyć. Wówczas nawet najmniejsze detale będą widoczne.
_________________
Wreszcie upragniony avatar :)
 
 
szogun
user



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lip 2010
Posty: 72
Skąd: Gniezno
Wysłany: 31-07-2011, 12:15   

Dorzucam:
http://eu07.pl/forum/index.php/topic,17845.0.html
http://eu07.pl/forum/index.php/topic,17785.0.html
Ostatnio zmieniony przez szogun 31-07-2011, 12:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group