FORUM PTT -  Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
System automatycznego tworzenia basemape'ów UBase
Autor Wiadomość
Trainfun09 
super user


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 18 Sie 2016
Posty: 107
Skąd: Kielce
Wysłany: 28-06-2021, 18:38   System automatycznego tworzenia basemape'ów UBase

Z racji tego, że mnie naszło żeby wrócić do Trainza i spróbować się wykazać w geodecie, upatrzyłam sobie trasę z Krakowa do Zakopanego. Po wygenerowaniu terenu w Hogu, przygotowaniu niezbędnych dodatków i narzędzi, pobraniu z dysku dotychczas zebranych materiałów nadszedł czas szykowania sobie basmapów i podkładów satelitarnych. I tu zderzyłam się ze ścianą, bo ilość plików jaką trzeba ręcznie zmodyfikować w zależności od wielkości projektu może być ogromna, co biorąc pod uwagi moje przyzwyczajenie do prostoty procesu generowania podkładów w Td2 mnie przeraziło. Pragnę więc zaprezentować zmodyfikowany, bardziej zautomatyzowany i dostosowany do roku 2021 proces generowania podkładów satelitarnych do Trainz, oryginalnie stworzonego przez @UAZ.


Potrzebne będą:


- Edytor Rainsted (spakowany domyślnie z każdym wydaniem MaSzyny, bądź dostępny tutaj;
- Program FastStone Resizer;
- Program ConfigGenerator
- Paczka szablonów UBase;
- Opcjonalnie Geoportal i kartka papieru wraz z pisadłem;
- Opcjonalnie symulator TD2;

Przygotowanie drzewka katalogów


Rozpoczynamy od przygotowania miejsca, gdzie będziemy tworzyć docelowy produkt. Polecam metodę odcinkową - szlak po szlaku. Przykładowo, dla swojego projektu będę generować odcinkami Zakopane - Nowy Targ, Nowy Targ - Chabówka etc... Tworzymy więc folder ogólny podkładów danego rodzaju, przykładowo 'TOPO'. W środku każdego umieszczamy foldery w których zawierać się będą kolejne odcinki. Do każdego folderu z serią podkładów (dalej zwany 'folder szlaku') wkładamy odpowiedni szablon. Dla map topograficznych będzie to topo1000px, duże foto do foto500px, a małe do foto400px. Z szablonu USUWAMY PLIK BASE.JPG Przykładowy schemat poniżej.



Proces pobierania zdjęć


Na początku potrzebujemy zdjęć, które wyświetlane będą jako tekstura podkładów. Uzyskać je można na dwa sposoby. Pierwszym jest Rainsted, drugim edytor symulatora Td2. Przewagą Rainsteda jest to, że poza ortofotomapą pozwala pobrać również mapy topograficzne. Td2 z drugiej strony daje prostotę obsługi i możliwość swobodnego wyboru i podglądu na żywo daty i jakości zdjęcia, a także wybranie wariantu jakości.

Rainsted

Uruchamiamy program. Po ukazaniu się menu naciskamy w lewym dolnym rogu 'Edytor scenerii', w przypadku uruchamiania jako część symulatora MaSzyna. Pokaże się nam interfejs edytora. Z zakładek po prawej stronie wybieramy 'Dodaj', a po jej rozwinięciu wybieramy 'Dodawanie danych zewnętrznych'. Powinniśmy zastać taki widok:



Jeżeli nie pokazuje się nam mapa Polski, należy nacisnąć 'Pobierz mapę ogólną'.


Należy teraz wskazać lokalizację pierwszego kafelka. Można zrobić to 'na czuja', celując czubkiem kursora w wybrane miejsce. Jeżeli nie możemy trafić, należy uruchomić Geoportal. Przybliżamy się nad stację która nas interesuje. Pozostawiamy kursor na, przykładowo, peronie i odczytujemy z dolnego paska wartości X i Y. Zapisujemy je sobie na kartce, bądź robimy screena i wklejamy do Painta. Wpisujemy te wartości we właściwe pola w Rainsted, obcinając wartości po kropce.




Kolejne kafelki pobieramy klawiszem G. Przesuwamy się przeciągając się PPM, bądź strzałkami w menu po prawej. Wybierając po prawej 'Powiększenie', definiujemy jaki rodzaj mapy zostanie pobrany. Z Rainsted możemy pobrać:

- zdjęcia lotnicze o rozmiarze 500px/500px i rozdzielczości 500px/km. Program pobiera je przy wybranych powiększeniach 250px/km oraz 500px/km.
- mapy topograficzne o rozmiarze 1000px/1000px i rozdzielczości 2px/m, pobierane przy powiększeniach 1px/m oraz 2px/m.
- zdjęcia lotnicze o rozmiarze 400px/400px i rozdzielczości 4px/m, pobierane przy powiększeniach 4px/m oraz 8px/m.

Rainsted pobrane mapy zapisuje w tym samym katalogu w którym znajduje się program (w przypadku używania startera MaSzyny będzie to główny folder symulatora), dokładniej w folderze 'gisdata'. Tak wygląda on w środku:



Jeżeli któregoś pliku lub folderu widocznego na screenie tam nie będzie to nie panikujmy, stworzą się one same gdy zajdzie taka potrzeba, czyli kiedy pobierzemy odpowiednie kwadraty. Nazwa folderów mówi o tym, co zawiera w środku, tak więc mapy topograficzne będą w pl1topo, duże zdjęcia lotnicze w pl500px, a mniejsze w pl4000px (tak, wiem że to trochę mylące).

TD2

Nie trzeba mieć konta, aby uruchomić symulator - pobieramy luncher z forum, instalujemy, pobieramy aktualną wersję symulatora, uruchamiamy. Wchodzimy w edytor scenerii. Na dolnym pasku wpisujemy nazwę nowej, a następnie naciskamy '+'. Stworzy się nowa sceneria, i zostanie ona automatycznie wybrana, wciskamy 'Wczytaj'. Następnie postępujemy zgodnie z poradnikiem importu podkładów satelitarnych do edytora. Teraz należy przejść do lokalizacji symulatora, którą wskazywaliśmy przy jego pobieraniu (symulatora, nie lunchera!). Jeżeli nie pamiętasz gdzie został on zainstalowany, wejdź w menedżer zadań, znajdź 'TrainDriver2.exe', a następnie przejdź do lokalizacji pliku. Zastaniemy taki widok:



Należy przejść \Custom\Geoportal, a następnie wybrać folder z podkładami. Tutaj zapisane są wszystkie pobrane w trakcie generowania zdjęcia. Podkreślam wszystkie pobrane - jeżeli pobrał się nam kafelek, którego ostatecznie wybraliśmy inny wariant, to ten który nam się nie spodobał również tu jest. Należy więc przeczyścić pliki ze zbędnych wersji. Trzeba to zrobić ręcznie, lecz nie jest to trudnie, bo ze względu na często różną datę fotografowania kafelki znacznie różnią się kolorystycznie.

Skalowanie kafelków do właściwych rozmiarów


Trainz potrzebuje konkretnych rozdzielczości tekstur. Wszystkie pobrane kafelki więc należy przeskalować do:

- 1000px/1000px skalujemy do 1024px/1024px
- 500px/500px oraz 400px/400px skalujemy do 512px/512px

Uruchamiamy Resizer. Wybieramy na górze trzy kropki, i wskazujemy lokalizację naszych zdjęć (folder 'gisdata' w przypadku Rainsted, i odpowiedni folder w przypadku Td2). Na liście pokażą się wszystkie umieszczone w środku pliki. Naciskamy 'Add All' po prawej. Konfigurujemy parametry wyjściowe - format *.jpg, folder docelowy będzie folderem naszego szlaku. Zaznaczamy 'Use Advenced Options', i naciskamy uaktywniony przycisk. W zależności jakie mamy zdjęcia, ustawiamy odpowiednie skalowanie, naciskamy 'ok'. Zaznaczamy 'Rename', i wpisujemy 'base', BEZ ŻADNEGO NUMERKA. Reszta opcji dla nas nie ma znaczenia. Klikamy 'convert', a po przetworzeniu wszystkich zdjęć - 'done'.



Składanie obiektów w całość i import do symulatora


Dochodzimy do ostatniego etapu - składania wszystkiego w całość. Kopiujemy sobie folder w danym katalogu szlaku tyle samo razy, ile mamy kafelków. Uruchamiamy ConfigGenerator. Wskazujemy folder szlaku i wpisujemy nazwę ciągu podkładów, po której będziemy lokalizować odpowiednie kafelki w edytorze - przykładowo ZakopaneTOPO. Poniżej wpisujemy nazwę szablonu, który przed chwilą powielaliśmy. Opcja ta służy do numerowania folderów roboczych tak, by pierwszy folder zawierał kafelek 'ZakopaneTOPO1', i abyśmy my mogli odpowiednie zdjęcie tam umieścić. Ostatnim polem jest kuidrandomizer - wpisujemy w nim część kuidu składającą się na id autora. Nie ma znaczenia co tam wpiszemy, to co generujemy zostaje na naszym komputerze. Ta opcja służy jedynie temu, aby przy imporcie podkładów do symulatora, CM nie pytał nas o nadpisywanie.
Naciskamy 'Generuj' - program sam podmienia kuidy w configach w podanej lokalizacji na losowe, zmienia wartość 'username' na podaną nazwę + cyfra (ZakopaneTOPO1), bazując na rosnącym ułożeniu folderów, które sam w odpowiedni sposób nazywa - niebywałe, prawda :-) ?



Teraz pozostało kafelek po kafelku zmienić nazwę na samo 'base' i wrzucić kafelek po kafelku do kolejnych folderów. Kafelki są ułożone w folderze chronologicznie tak samo jak foldery, także mamy 100% pewność, że ZakopaneTOPO1 będzie tym pierwszym, który pobraliśmy.
Pakujemy wszystko do CM, trawnik mieli i przeżuwa, a my cieszymy się ileż to czasu dzisiaj zaoszczędziliśmy.



KONIEC


Metodą tą można w ciągu godziny wyprodukować nawet tysiąc (!) kafelków co oznacza, że temat podkładów dla nawet bardzo dużego projektu można zamknąć w jeden wieczór. Jest to absolutnie nieporównywalnie bardziej wydajne od ręcznego klejenia zdjęć, i pozwala zaoszczędzić cenny czas. Nie ukrywam, że chętnie usłyszę ewentualne dodatkowe propozycje, jak przykładowo można usprawnić proces wrzucania zdjęć do kolejnych folderów. Czekam na propozycje.


BARDZO DUŻE podziękowania dla kolegi @Krzysiek_Polish_Driver z forum TD2, za napisanie na moją prośbę w jeden poranek (!) programu ConfigGenerator, oraz w podsunięciu paru poprawek do bazowego pomysłu usprawnienia żmudnego procesu generowania kafli do Trawnika. Proszę mu podziękować poprzez korzystanie i generowanie tylu kafli ile dusza zapragnie i potrzebuje. Na koniec - cytując @UAZ z bazowego tutoriala:


Cytat:
"Tak więc do pracy Rodacy, wysyp nowych map oczekiwany!"
_________________
TRS2006,TC1&2,T:ANE,TS2009
Ostatnio zmieniony przez Trainfun09 28-06-2021, 18:48, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
wladek1961
nowy


Dołączył: 12 Wrz 2021
Posty: 25
Wysłany: 10-03-2022, 19:10   basemap w Blender

Witam wszystkich.Ostatnio zainteresowałem sie zrobieniem mapy na podstawie Basemap.
Na youtube są piękne filmiki z programem blender i inne czy ktoś przerabiał taki temat bo z tego co widziałem to mapki są niesamowicie naturalne.
 
 
Pawel_15 
znawca
Mann Bonk



Pomógł: 68 razy
Wiek: 34
Dołączył: 30 Maj 2009
Posty: 2114
Skąd: Espenkrug/Bonk
Wysłany: 10-03-2022, 19:24   

W blenderze nie robisz map tylko dodatki które możesz na mapie stawiać.
 
 
wladek1961
nowy


Dołączył: 12 Wrz 2021
Posty: 25
Wysłany: 10-03-2022, 20:16   

myślałem że można .Bo z tych filmów wynika to co napisałem że można nawet teren zobrazować opieram sie tylko na filmikach.I nie mówię że mam rację bo filmiki filmikami a życie swoje
 
 
RBach 
Administrator
Toromistrz


Pomógł: 307 razy
Wiek: 47
Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 4441
Skąd: Gościcino Centralne
Wysłany: 10-03-2022, 21:00   

https://www.youtube.com/watch?v=ENUWvq-9j58
_________________
Moje dodatki
Instrukcje kolejowe
KUID:263713
aktualny release skryptów sygnalizacji v5.4: 18.07.2022
 
 
wladek1961
nowy


Dołączył: 12 Wrz 2021
Posty: 25
Wysłany: 10-03-2022, 22:25   

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group