FORUM PTT -  Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Download paczki
Autor Wiadomość
drstrach
znawca


Pomógł: 336 razy
Wiek: 54
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 6691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-06-2011, 23:53   Download paczki

Nie wiem dlaczego niektóre lokomotywy albo wagony w naszym downloadzie nie są spakowane razem z zależnościami, dotyczy to szczególnie repaintów. Jeśli udaje nam się pakować mapy razem z dodatkami, to dlaczego nie można tego zrobić z taborem? Czasami znalezienie zależności do takich dodatków graniczy z cudem bo autorzy zapominają sprawdzić dostępność plików (np. kuid:346435:1 do EU07, u Zgreda go nie ma).
Dodam, że nie chodzi tutaj o mnie ale o obcojęzycznych odbiorców waszej twórczości, którym dość ciężko poruszać się po naszych stronach (niestety j.polski nie nadaje się do translacji z automatu na Google). Potem na forum Auranu pojawia się fama, że nie ma sensu ściągać naszego taboru bo albo nie można czegoś znaleźć, albo potrzebne zależności nie są już dostępne.
Narzekacie tak na DLS, ale nic nie robicie w kierunku żeby zmienić dostępność dodatków (niestety kuidland jest jeszcze w powijakach). Jeśli chcecie więc żeby naszym (waszym) taborem bawili się nie tylko koneserzy ale cała scena Trainz to albo dołączajcie wszystkie zależności, albo przynajmniej umieszczajcie linki w opisie dodatku, da to możliwość zabawy większej grupie ludzi, a może przy okazji odciąży nasze forum, w szczególności dział "Szukam kuid".
 
 
 
Dostojny Kocur
znawca
świr



Pomógł: 36 razy
Wiek: 35
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 1376
Skąd: Nysa / Poznań
Wysłany: 03-06-2011, 00:35   

Ja przy reskinach mojego autorstwa chętnie tak zrobię, tylko jedno zasadnicze pytanie: jak to się ma z mityczną licencją? Jeśli mogę je bez problemu dołączać to czemu nie.
_________________
www.gzk.cba.pl <- zbiór moich (i nie tylko) zdjęć o tematyce kolejowej
 
 
 
Kanclerz
znawca
architekt



Pomógł: 34 razy
Wiek: 32
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 1729
Skąd: Ostrzeszów
Wysłany: 03-06-2011, 07:17   

Kuidland cały czas się rozwija i w miarę możliwości będzie można cały czas wrzucać kuidy, trzeba je potwierdzać, uzupełniać poprawiać, bo są literówki itp, ale pracujemy cały czas nad tym, tylko, że nie siedzimy 24h przed komputerem. Faktycznie trzeba działać coś w tym kierunku, aby odciąć się od DLSu w jak największym stopniu i na zawsze :mrgreen: . Mam nadzieję, że Lutek nie wprowadzi FCT tylko :-D

Pozdrawiam
 
 
 
kamil11 
user


Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 64
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 03-06-2011, 08:11   Re: Download paczki

drstrach napisał/a:
... Jeśli udaje nam się pakować mapy razem z dodatkami ...


Nie udaje wam się;) Pakujecie mapę z listą dodatków, a nie z dodatkami, z których 10% jest nie do ściągnięcia/nie do znalezienia... raz na forum znalazłem jakiś megapack ~500MB i to chyba wszystko, chyba jedną mam mapkę w TRS2006 do której w pełni skompletowałem dodatki, pozostałe to mają w zależnościach kuidy, których nie można znaleźć lub mają błędy;)

To jest chore Panie i Panowie, bo jest trochę tych mapek, ale co z tego, jak one w pełni nie działają - chyba, że u autorów tych mapek ;)
_________________
Początkujący miłośnik kolei... :)
 
 
zolwik
znawca
Dyżurny Ruchu



Pomógł: 232 razy
Wiek: 35
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 5125
Skąd: Wrocław
Wysłany: 03-06-2011, 08:40   

kamil jesli nie jestes w temacie to nie zabieraj glosu ok?
_________________
Pogromca AI

TOWARY i ŁADOWNIE PNT https://1drv.ms/u/s!AuMHAl_RhKy3f6eiQA_ZfFAf0BM?e=Gj1ZGa
 
 
 
drstrach
znawca


Pomógł: 336 razy
Wiek: 54
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 6691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-06-2011, 10:33   

Dostojny Kocur napisał/a:
Ja przy reskinach mojego autorstwa chętnie tak zrobię, tylko jedno zasadnicze pytanie: jak to się ma z mityczną licencją? Jeśli mogę je bez problemu dołączać to czemu nie.

Tak jak w przypadku map, trzeba się dogadać z twórcami zależności i tyle.
Ze swojej strony dodam, że jeśli chcecie publikować np. wagony z moim towarem albo cieniami, a nie umieścicie ich w jednej paczce to wywalcie te dodatki z zależności. To nie są żadne samodzielne dodatki i jako takie nie powinny istnieć samodzielnie. Mam już dosyć czytania próśb o przesyłanie tych dodatków.
 
 
 
Dostojny Kocur
znawca
świr



Pomógł: 36 razy
Wiek: 35
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 1376
Skąd: Nysa / Poznań
Wysłany: 03-06-2011, 12:27   

zolwik napisał/a:
kamil jesli nie jestes w temacie to nie zabieraj glosu ok?


Ale kolega napisał w zasadzie prawdę - póki co jedynie dwie mapy Kilana zostały wydane z paczkami użytych na nich dodatków.
_________________
www.gzk.cba.pl <- zbiór moich (i nie tylko) zdjęć o tematyce kolejowej
 
 
 
Shaggy 
zaawansowany
Ave faur



Pomógł: 34 razy
Wiek: 29
Dołączył: 11 Mar 2008
Posty: 826
Skąd: Brzozów
Wysłany: 03-06-2011, 14:46   

Takie rzeczy to ja już dawno robiłem, tylko że Sir_M po prostu pozwala na dowolne umieszczanie Jego dodatków, byle by były freewere, także wystarczy spojrzeć na nasze repainty (moje i robercika), a każdy zawiera:
-repaint
-wozek
-cień
-kabine z zmienionymi teksturami wnętrza
Także polecam tak robić, a wtedy nikt o nic się nie pyta :)
_________________
A polski hip hop wszedł i wyszedł...
 
 
 
kilanziom
znawca
Maniak


Pomógł: 105 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 5151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 03-06-2011, 17:43   

Moje wiszą w komplecie na PTT.
_________________
www.wgk.cal.pl
 
 
 
Wujek 082
znawca



Pomógł: 98 razy
Wiek: 35
Dołączył: 04 Cze 2009
Posty: 2250
Skąd: spod Ostrołęki
Wysłany: 03-06-2011, 18:27   

Być może pewnym ułatwieniem byłoby założenie oddzielnego tematu na forum, w którym polscy twórcy deklarowali by możliwość umieszczania ich dodatków do paczek wsporczych - zarówno tych do map, jak i do taboru. Wiemy, że Kilan, Sony, czy DrStrach pozwalają na zamieszczanie swoich dodatków do takich paczek, ale ułatwiłoby sprawę innym, gdyby była jakaś ogólna lista.

Ale to tylko luźna myśl, reszta zależy od włodarzy PTT :)
_________________
www.trainzart.pl
 
 
 
Alana 
znawca


Pomogła: 129 razy
Dołączyła: 16 Lut 2008
Posty: 2201
Skąd: Truj-miasto
Wysłany: 03-06-2011, 18:31   

A moze ogolnie zmienic podejscie do licencji na "o ile nie jest to wyraznie zabronione to jest dozwolone".
Co wy na to?
_________________
MEOW!
 
 
 
PTram
trainz
ptram



Pomógł: 17 razy
Wiek: 65
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 395
Skąd: Poznań
Wysłany: 05-06-2011, 13:10   

Ja osobiście uważam, że nic nie stoi na przeszkodzie aby moje dodatki były dołączane do map i repaintów. Warunek - muszą być free. Nie ma sensu szukać po całym internecie brakującej np. corony.
Pozdrawiam Piotr
 
 
 
ryszard
znawca



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 3920
Skąd: Opole

Wysłany: 05-06-2011, 15:51   

Alana napisała:
A moze ogolnie zmienic podejscie do licencji na "o ile nie jest to wyraznie zabronione to jest dozwolone".
Pierwszą podstawową sprawą powinna być definicja licencji na nasz użytek, czyli na co jest potrzebna zgoda autora dodatku, a do czego nie jest wymagane. O ile rozumiem potrzebę zgody autora na wydanie reskinu, to nie kumam czemu mam prosić o zgodę na dołączenie jego dodatku do paczki dodatków wydanych razem z mapą. Wszystko co robimy jest za free, a chyba nic się nie zmieniło, może coś przespałem? Dzięki temu / był to warunek / uzyskałem zgodę dyrektora PLK i komendanta SOK na robienie zdjęć na Opolu Gł. Mam ich trochę i udostępnię każdemu kto będzie chciał je wykorzystać do zrobienia dodatku. Jeśli powstanie choć jeden, to będę się cieszył, że nie zmarnowałem czasu i pieniędzy na darmo.
Takie samo powinno być podejście tych wszystkich których twórczość zostanie lub została wykorzystana do tworzenia map fikcyjnych, czy realnych. Polskie dodatki nie tylko służą do urealnienia map ale niestety są ostatnim miejscem gdzie jeszcze istnieją, bo w realu dawno po nich ślad zaginął.
Jest taki dział " szukam KUID ". Bardzo ciekawe i budujące są szczególnie uwagi dotyczące stanu umysłu i inteligencji szukającego brakujących dodatków. Może to i po części prawda, ale: są dodatki które nie są osiągalne, bo strony na których kiedyś były umarły; autor wydał, a później stwierdziwszy błąd wydał poprawkę i błędny usunął, itd.
Czy kupując telewizor, samochód dostajemy gotowy do użytku, czy w częściach które trzeba znaleźć w różnych sklepach? Ilu mamy twórców map czy dodatków; można ich policzyć na palcach. Może dajmy nowym i wszystkich tym których interesuje kolej skończoną twórczość. Niech ten czas który tracą na szukanie brakujących kuidów przeznaczą na jazdę po mapach. Jak poznają jedną, drugą, zobaczą jak to w całości wygląda to nabiorą chęci na zrobienie własnej. Może później, jak dorosną to powiększą grono kolejowych lobbystów.
 
 
 
RBach 
Administrator
Toromistrz


Pomógł: 307 razy
Wiek: 47
Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 4441
Skąd: Gościcino Centralne
Wysłany: 05-06-2011, 23:15   

ryszard napisał/a:
Cytat:
Alana napisała:
A moze ogolnie zmienic podejscie do licencji na "o ile nie jest to wyraznie zabronione to jest dozwolone".

Pierwszą podstawową sprawą powinna być definicja licencji na nasz użytek, czyli na co jest potrzebna zgoda autora dodatku, a do czego nie jest wymagane. O ile rozumiem potrzebę zgody autora na wydanie reskinu, to nie kumam czemu mam prosić o zgodę na dołączenie jego dodatku do paczki dodatków wydanych razem z mapą.


Dzisiejszy problem z licencjami wziął się i zrobił, bo autorzy ślepo poszli drogą Auranu/N3V: Nic nie wolno bez zgody autora/wydawcy. Tylko nikt nie zauważył chyba, że ta licencja dotyczy elementów składowych gry, która jest komercyjnym produktem i na niej - oraz dołączonych dodatkach wbudowanych - konkretny podmiot zarabia kasę. To chyba jasne - napisali grę, stworzyli content wbudowany - kasa się należy. Za to nigdzie nie ma słowa, że autorzy contentu DARMOWEGO mają coś zabraniać. Ale się przyjęło, że wydają freeware, tworzą darmowe downloady, ale podesłać mailem nie wolno, dołączyć nie wolno i tak dalej. Pomijam kwestię przerabiania - bo to oczywiste, że przeróbka zgody wymaga.
Ja się w tym miejscu dołączam do wątku apelem:

skończmy z "GESTAPO-licencjami"!!!!

Twórco, Autorze: Skoro wydajesz coś za free i za free udostępniasz na swojej/cudzej stronie, to jaki ma sens zabronienie dalszej dystrybucji? Co się stanie, jeśli wyślę Twój DARMOWY dodatek mailem? Jeśli nie czerpię z tego korzyści? A co się stanie, jeśli Twój dodatek wyląduje w paczce zbiorczej? Przypominam, dodatek DARMOWY. Czyli nawet jeśli nie wyślę go, ani nie dołączę, a ktoś go w necie odnajdzie i ściągnie wprost z Twojej strony - to i tak nie wpłynie to na NIC. Kompletnie. Nie zarobisz, nie stracisz. Nie umrze kotek w Polsce ani piesek w Bangkoku. Poza zmniejszeniem upierdliwości przy instalacji mapki ZERO efektu. Co za różnica, czy będzie w paczce (łatwość instalacji mapki), czy trzeba go będzie zassać osobno? Przecież jest to freeware, więc co za różnica?

Zabraniając dystrybucji zniechęcamy innych do gry, do zabawy, do używania dodatków na mapach. Skoro nie mogę wysłać GESTAPO-domku autora X, to użyję "wolnego" domku autora Y, bo mogę dołączyć go do zbiorówki. Ergo - gestapo-domek NIE będzie używany, mniej ludzi go zobaczy, jeszcze mniej ludzi zdecyduje się go użyć na swojej mapie. Czyli popularność dodatku spada. Proste.
Jeśli ktoś umie sensownie wytłumaczyć, PO CO zabrania się dołączania i przesyłania stuffu wydawanego jako FREEWARE - proszę, napiszcie. Ale bez "bo nie". Argumenty poproszę. Pokażcie, gdzie tracicie. I co. I ile. W wymiernych jednostkach. Bo wzrostu popularności dodatku nie ma jak podciągnąć pod "straty", nawet moralne... Chodzi o licznik odwiedzin? Licznik ściągnięć? Transfer? Jeśli dodatek będzie w paczce, to transfer z serwera (za który płacisz) SPADA, więc realnie licząc - ZYSKUJESZ. Bo przecież, przypomnę po raz kolejny, dodatki są za free, czyli ZERO strat dla autora na polu finansowym. Nie zależy na jak największej popularności? Na tym, żeby ludzie dodatki mieli, używali i rozpowszechniali nasze dzieło w polskim światku Trainz?

Żeby nie było: Sam tworzę to i owo. Patrząc po screenach - całkiem sporo osób używa moich napędów do rozjazdów itp. Ja NIE zabraniam dystrybucji - a niech ludzie mają, niech używają, niech rozsyłają. Nie boli mnie, że ktoś coś mojego wyślę m@łpą. Nie skręcam się ze złości, jeśli moje dodatki trafią do paczki. Po to mam "otwartym tekstem" podane pełne nr kuid na stronie, żeby każdy mógł wygooglać to, co moje. Im więcej ludzi zna KUID 263713 - tym większą mam radochę, że godziny i dni rzeźby w MAX-ie, w Corelu, w skryptach czy na fotach nie poszły na marne. Serio. Mam radoche jak przedszkolak z lizaka, widząc moje pierdoły na screenach. Bo mogę pokazać innym i powiedzieć "to JA zrobiłem, to MOJE dzieło, popatrzcie. Ludzie tego chcą używać i używają, mam wkład w rozwój ulubionej gry, w polski światek Trainz". Więc po co mam im tego zabraniać? Ograniczać? Daję za free, bierzcie i dzielcie się. Na zdrowie i ku chwale TRS/TS-a :-)

Głupi przykład: wydałem repainty torów FMA. Zapytałem chłopaków o zgodę - odpowiedź była w stylu "twój rep - twoja wola". Zero zakazów, ograniczeń. Nawet nie spytali, gdzie to powieszę. Wystarczyło, że dalej będzie free - i po temacie. A to była kwestia publikacji przeróbki. Sami zaproponowali dołączenie oryginałów do packu - żeby było kompletne...

A teraz idę po browara do lodówki :-)
_________________
Moje dodatki
Instrukcje kolejowe
KUID:263713
aktualny release skryptów sygnalizacji v5.4: 18.07.2022
Ostatnio zmieniony przez RBach 05-06-2011, 23:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Tata Muminka
znawca


Pomógł: 89 razy
Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008
Posty: 3987
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 05-06-2011, 23:24   

RBach napisał/a:

A teraz idę po browara do lodówki :-)


Za to dostaniesz varna - ja siedzę w robocie i popijam soczek jabłkowy :/

Co do paczek, dystrybucji:

- wysyłanie @ - tak
- dołączanie do paczek - tak, info na mojego @
- umieszczenia na innych stronach bez mojej zgody - nie
 
 
 
RBach 
Administrator
Toromistrz


Pomógł: 307 razy
Wiek: 47
Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 4441
Skąd: Gościcino Centralne
Wysłany: 05-06-2011, 23:37   

Tata Muminka napisał/a:

Za to dostaniesz varna - ja siedzę w robocie i popijam soczek jabłkowy :/


Oj. Przyznaję się do wykroczenia i dobrowolnie sam poddaję się karze: Jutro i pojutrze, siedząc w robocie, też będę abstynentem. Minimum 48 godzin ciągiem :-)

Tata Muminka napisał/a:

- umieszczenia na innych stronach bez mojej zgody - nie


To logiczne, tak samo jak w przypadku dystrybucji zmodyfikowanych dodatków. Kwestia oczywista i nie podlega tu dyskusji.

Może do KUIDlandu dorzucić taką "deklarację zgodności", gdzie będą wymienieni wszyscy autorzy (Np. po nr KUID, gdzieś na poczatku), którzy mają podejście anty-GESTAPO?
_________________
Moje dodatki
Instrukcje kolejowe
KUID:263713
aktualny release skryptów sygnalizacji v5.4: 18.07.2022
Ostatnio zmieniony przez RBach 05-06-2011, 23:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tata Muminka
znawca


Pomógł: 89 razy
Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008
Posty: 3987
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 05-06-2011, 23:45   

Czy ja wiem - wystarczy umieścić info na stronie lub nawet w opisie dodatku.
 
 
 
RBach 
Administrator
Toromistrz


Pomógł: 307 razy
Wiek: 47
Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 4441
Skąd: Gościcino Centralne
Wysłany: 05-06-2011, 23:49   

Tata Muminka napisał/a:
Czy ja wiem - wystarczy umieścić info na stronie lub nawet w opisie dodatku.


To jedno.
Ale przydała by się lista zbiorcza, żeby z okazji wydania zbiorówki nie latać po wszelkich stronach i nie mieć konieczności sprawdzania, kto jest w GESTAPO, a kto w partyzantce FREEwarowej :-) i uniknąć zawracania odwrotnej strony brzucha wszystkim autorom po kolei.
_________________
Moje dodatki
Instrukcje kolejowe
KUID:263713
aktualny release skryptów sygnalizacji v5.4: 18.07.2022
 
 
Tata Muminka
znawca


Pomógł: 89 razy
Wiek: 41
Dołączył: 22 Lut 2008
Posty: 3987
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 05-06-2011, 23:52   

To można dać na głównej link do spisu.

Tylko jak np Krolak zrobi mapę i chce dodatki to niech zapomni.
 
 
 
drstrach
znawca


Pomógł: 336 razy
Wiek: 54
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 6691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-06-2011, 01:18   

Jak już Radek poruszyłeś sprawę licencji, to wielu autorów albo nie dołącza żadnej, albo dołącza zerżniętą od kogoś, rzadko ktoś tworzy swoją własną. Ja stworzyłem dość rygorystyczną ze względu na wcześniejsze doświadczenia z dodatkami (nie koniecznie do Trainz), zdarzało się, że moje prace widywałem z cudzym podpisem, stąd np. wpis "Jakiekolwiek rozpowszechnianie tego dodatku wymaga akceptacji autora", choć jak dobrze wiecie zgadzam się na dołączanie moich prac do paczek (sam zresztą tą dyskusję wywołałem).

Może najlepszym rozwiązaniem jest wspólne stworzenie licencji, która pozwalała by na redystrybucję dodatków i ew. ich modyfikację (repaint) z uwzględnieniem praw autorskich. Oczywiście do takiego przedsięwzięcia przydałaby się osoba, która choć oględnie zna prawo autorskie, żebyśmy potem nie żałowali takiej licencji. Oczywiście taka licencja powinna być dwujęzyczna (najlepiej we wszystkich językach dostępnych w Trainz).

Ze swojej strony powiem co taka licencja powinna zawierać (co ja chciałbym w niej widzieć):
- dystrybucja tylko freeware, tylko w paczkach zbiorczych i mail, inna dystrybucja za zgodą autora
- modyfikacja tylko freeware, mile widziana zgoda autora
- zakaz wykorzystywania w projektach komercyjnych bez zgody autora
 
 
 
bazler71
zaawansowany


Pomógł: 7 razy
Wiek: 52
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 951
Skąd: Tomaszów Maz.
Wysłany: 06-06-2011, 08:18   

Powiem tlyko że idea "paczkowania" dodatków do mapy jest tym co dawno mi sie marzy i podpisuję się obiema ręcyma pod tym postulatem - żeby było można. Jesli chodzi o licencję to myślę że ze względu na talenty mojej Pani Żony mogę załatwić tłumaczenia na rosyjski.
_________________
Żeby mi się chciało chcieć...
 
 
 

znawca


Pomógł: 51 razy
Wiek: 39
Dołączył: 27 Wrz 2009
Posty: 1114
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 06-06-2011, 08:19   

Moje trzy grosze:
- licencja to sprawa autora, swoje dodatki może publikować na swoich zasadach i już. Nic nikomu do tego. I nie zawsze powodów jakichś restrykcji trzeba się doszukiwać w wybujałym ego. Z własnego doświadczenia: twórczość zaczynałem od packu który miał reklamować PSMK jako organizację OPP. Sens miało to tylko wtedy gdy dodatki te były udostępniane na stronie wyżej wymienionej organizacji. System z oddzielnie ściąganymi dodatkami wymyślił Auran, a twórcy tylko dostosowali się do tego. Jeżeli ktoś publikuje swoją twórczość na jakichś specjalnych zasadach to trzeba to uszanować. Kropka.
- mi osobiście podoba się pomysł jakiejś wspólnej licencji, do której dobrowolnie można przystąpić, nasza scena jest dosyć skonsolidowana i można coś takiego upowszechnić.
- system "wolna amerykanka" to nie dla mnie. Bo za bardzo obawiam się, że będzie jak z tubisiami na zachodzie, najpierw prawo do ślubu, a w następnym kroku adopcyjne. Moja praca jest w 100 za free ale przykro by mi było gdyby w necie pojawiała się jako rzekome dzieło jakiegoś dzieciaka chcącego zwrócić na siebie uwagę. A historia pokazuje, że takie sytuacje się zdarzają.
 
 
 
ryszard
znawca



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 3920
Skąd: Opole

Wysłany: 06-06-2011, 10:54   

Widzę że temat licencji idzie ku zdroworozsądkowym rozwiązaniom. Można by zrobić jeszcze większy krok. Zamiast gonić króliczka, czyli dostosowywać się do "nowości" kangurów, zrobić wzorem niemieckim / TRS 2007 / własną platformę startową. Coś takiego na kształt " Polskiej Makiety Modułowej HO". Specjaliści od "bebechów" wiedzieliby które skryptowanie byłoby najlepsze. Można to nazwać " Polska Kolej Wirtualna 2011". Do tego projektu wybieramy nasze polskie mapy /5-10 fikcyjne lub wirtualne, pak stacyjny- do ustalenia/ spełniające kryteria wybranego skryptowania. Z tym projektem ktoś z "czerwonych" idzie do CD Projektu, polskiego wydawcy poprzednich wersji TRS-a. Wydawca załatwia wszelkie sprawy związane z dystrybucją, licencją, etc, dla nas zostaje tylko zorganizowanie kasy. Mamy polską wersję gry z instrukcją napisaną ludzkim językiem / sądzę że znalazł by się ktoś do jej napisania /. Jeżeli RBach zrobiłby swój projekt i podpiął, to całość byłaby podstawą do dalszego rozwoju. Oczywista oczywistość trochę starych dodatków trzeba by było dostosować do wybranego standardu, ale to chyba nie byłby problem. Mamy z głowy to co N3V oferuje, czyli grę na wspólnej mapie.
To moje przemyślenia, pietruszkę jem z umiarem :-D , może troszkę słoneczko grzmotnęło na mózg, jak by ktoś uważał to za chory pomysł.
 
 
 
RBach 
Administrator
Toromistrz


Pomógł: 307 razy
Wiek: 47
Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 4441
Skąd: Gościcino Centralne
Wysłany: 06-06-2011, 13:09   

Qń napisał/a:
Jeżeli ktoś publikuje swoją twórczość na jakichś specjalnych zasadach to trzeba to uszanować. Kropka.


Oczywiście. A ja nawołuję do zmiany tych zasad PRZEZ AUTORÓW, nie do łamania tychże. Ale nie odgórnie (bo niby kto miałby to zrobić?) a każdego z osobna. W ramach akcji uświadamiania wypisałem minusy i zapytałem o jakieś zalety restrykcyjnego licencjonowania.

Poza tym - w jaki sposób upilnować userów, żeby nie wysyłali mailem innym? Zero możliwości, jak ktoś zechce to wyśle, co by tam w licencji nie było nawypisywane. Równie dobrze moglibyśmy nakazać Wiśle płynąć do Oceanu Indyjskiego :-)

Qń napisał/a:

- mi osobiście podoba się pomysł jakiejś wspólnej licencji, do której dobrowolnie można przystąpić, nasza scena jest dosyć skonsolidowana i można coś takiego upowszechnić.


Ale to trzeba gadać, gadać i jeszcze raz gadać. Przekonywać. Namawiać.

Qń napisał/a:

- system "wolna amerykanka" to nie dla mnie. Bo za bardzo obawiam się, że będzie jak z tubisiami na zachodzie, najpierw prawo do ślubu, a w następnym kroku adopcyjne. Moja praca jest w 100 za free ale przykro by mi było gdyby w necie pojawiała się jako rzekome dzieło jakiegoś dzieciaka chcącego zwrócić na siebie uwagę. A historia pokazuje, że takie sytuacje się zdarzają.


A kto mówi o wolnej amerykance?
Chodzi o przyjęcie mniej-więcej takich zasad (PTT-open-content):

1. Dodatki freeware mają wolną drogę dystrybucji w paczkach dołączanych do map (paczkach wsporczych). Autor paczki do mapy dołącza kuid-listę z numerami i autorami dodatków, lista i paczka są nierozłączne, dystrybucja paczki osobno (bez listy) verboten.
Jeżeli do danej mapy dołączanych jest kilka paczek - każda musi posiadać osobna listę.

2. Paczki zbiorcze mogą być rozpowszechniane niezależnie od mapy, jednak ZALECA się połączenie mapy i przynależnych paczek w jedno archiwum obejmujące mapę i 100% potrzebnych do niej dodatków.

3. Dodatki freeware mają wolną drogę dystrybucji między userami (mail) w postaci umożliwiającej bez żadnych wątpliwości ustalenie autora dodatku - w tym także spakowane powtórnie z CMP jako pack kilku dodatków jednego autora (rodzaj małego packu wsporczego - w postaci np brakujących komuś do mapy KUID-ów).

4. Dodatki freeware można rozpowszechniać w sposób wskazany w pkt 1 i 2 WYŁĄCZNIE W ORYGINALNEJ POSTACI - czyli mesh, config, tekstury, skrypty i animacje mają być takie, jak je autor stworzył. Zmiana któregokolwiek z tych składników powoduje zaliczenie dodatku jako modyfikacji i jako taki wymaga on oceny i zgody Autora na dystrybucję. Za modyfikację NIE uważa się ponownego spakowania NIEZMIENIONEGO dodatku do CDP/CDP2/CMPA.

5. Zamieszczenie dodatku freeware na jakiejkolwiek witrynie internetowej w sposób inny niż paczki zbiorcze jest dozwolone tylko za zgodą Autora (tu chodzi mi o to, że nie wolno sobie wrzucić nie swojego contentu "w stylu DLS" - czyli screen, opis, wersja itp, ale nie ucinamy publikacji paczek na serwisach plikowych, bo to też jest publikacja na stronie. Tylko trza by to opisać z sensem).

6. Przeróbki i zmiany modeli bez zgody Autora mogą być wykonywane wyłącznie NA WŁASNY UŻYTEK. Jakiekolwiek rozpowszechnianie takich nieuzgodnionych modyfikacji jest naruszeniem licencji PTT-open-content i prawa autorskiego.

7. Dodatki opublikowane na tej licencją nie mogą stać się dodatkami zamkniętymi/ograniczonymi/payware po publikacji. Nie dotyczy to wersji rozwojowych i upgrade'ów, czyli kolejnych numerów wersji KUID2. Jednak ZALECA się publikację upgrade'ów na tych samych zasadach, a w przypadku konieczności zmiany licencji (np po poważnej zmianie dodatku albo przekwalifikowania go jako payware)- nadanie nowej wersji kolejnego nr KUID. No bo jak wycofać "z obrotu" coś, co już poszło w świat jako open.

8. Aktualna lista twórców i dodatków objętych licencją PTT-open-content dostępna jest na stronie PTT.
-------------------------------------------------------

Tak ja bym to widział. Proszę Twórców (i tylko ich, bo ściągaczy i używaczy temat dotyczy o tyle, że będą się musieli dostosować :-) ) o swoje propozycje, ew. zmiany do powyższego. Może w końcu wgrywanie mapek uda się troszkę ułatwić "szarym userom".

P.s. Nie bijcie :-D
_________________
Moje dodatki
Instrukcje kolejowe
KUID:263713
aktualny release skryptów sygnalizacji v5.4: 18.07.2022
 
 
McDreamy
znawca


Pomógł: 63 razy
Wiek: 31
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 1631
Skąd: Poznań
Wysłany: 06-06-2011, 13:31   

Mi pasuje ;-)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group