FORUM PTT -  Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
KWK Knurów
Autor Wiadomość
Korzeń 
znawca



Pomógł: 74 razy
Wiek: 31
Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 1605
Skąd: Knurów

Wysłany: 26-01-2016, 11:46   KWK Knurów

A więc taaaak. Nowy temat, nowe założenia, nowe nowości. No jest świeżo. Chyba, że weźmie się pod uwagę to, że początki projektu sięgają... Października 2013 roku.
Generalnie chodziło o to, że poprzednią mapę robiłem jeszcze na Trainz Classics. W międzyczasie zaczęły masowo powstawać dodatki do 2010, pojawiła się siatka 5m, do tego spieprzyłem całą linię 149, która na koniec po wielokrotnym łączeniu, rozłączaniu, wymianie składników i zmianach wersji trainz'a zwyczajnie rozeszła się na szwach i wybuchła. Więc chcąc nie chcąc zacząłem zabawę od nowa nieco rozważniej, z większym bagażem doświadczeń i silnym przekonaniem, że jednak jedna stacja w zupełności wystarczy :mrgreen: . Po niemal 3 latach można już pokazać tych parę segmentów...

Wstęp odwalony. Teraz konkrety. Sam projekt skupia się na przemyśle ciężkim jakim jest zakład górniczy, konkretnie kopalnia węgla kamiennego Knurów. Celem jest jak najstaranniejsze odwzorowanie układu torowego, bocznic, budynków, słowem wszystkiego co zostanie zamieszczone na tych kilku segmentach i zapewnienie sporego pola manewru przy zabawie w przetoki, ładowanie i rozładowywanie towarów. Cała mapa oparta jest na basemapach głównie z geoportalu i projektu ORSIP.
Ze spraw technicznych dotyczących geodety...
*Ukształtowanie terenu wykonane na podstawie map geoportalu, google earth, obserwacji własnych, zdjęć ze statywu na dużej ogniskowej, planów, hektometrów, jazd na maszynie.
*Numeracja rozjazdów i torów, nazwy semaforów z planów i zdjęć
*Trawa wstawiona na osobnej warstwie. Komu się nie będzie podobało, albo będzie muliło, może sobie wyłączyć
*Wszelkie wskaźniki rozmieszczone zgodnie z tymi w rzeczywistości. To samo semafory, napędy, wysięgniki, słupy, bramki, wszystko.
*Większość dodatków jest z naszej sceny, a na pewno wszystkie są łatwo dostępne. Poza tym nie ma ich wiele, bo póki co cała mapa składa się z około 600 zależności pomijając tabor.

SCREENY

Początki budowy:


Zaczyna się iportalami i portalami około 1km przed pierwszą tarczą ostrzegawczą od strony Gierałtowic:

Trochę szlaku:

Wiadukt w okolicy terenów zalewowych:

Tereny zalewowe z lewej, z prawej miejscowość Gierałtowice. Tarcze ostrzegawcze przed stacją Knurów:

Semafory wjazdowe:

Wschodnia głowica stacji i nastawnia KN1. Mamy tutaj żeberko toru wyciągowego, i 2 linie. Dwutorową 149 Zabrze Makoszowy- Leszczyny i jednotorową 863 kolei przemysłowej Knurów - KWK Budryk:





Widok ogólny na stację przeciętą mniej-więcej w połowie długości przez estakadę autostrady A1:

Nieużywane już tory i plac ładunkowy. Znajdują się tu skupy złomu i plac postojowy ciężarówek:


I zachodnia głowica stacji. Budynek dworca, nastawnia KN i KnK:







Ciężko tak w miarę szybko opisać co ja tam sobie nawymyślałem... Na razie koniec, bo trzeba się do roboty zbierać. Będę uzupełniał na bieżąco i dorzucał screeny jak tylko coś sobie przypomnę albo ukończę kolejny etap.
_________________
kuid:394491 - folder z dodatkami / my all content
 
 
 
Kamil 
znawca
Miedziak ;]


Pomógł: 79 razy
Wiek: 37
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 2230
Skąd: Lubin/Katowice
Wysłany: 26-01-2016, 12:24   

Bardzo dobra robota :-) Tym bardziej super że podjąłeś się charakterystycznego dla górnego śląska elementu czyli kopalń i obiektów towarzyszącym kopalniom. W końcu będzie można zestawić skład różnorakie wahadła węglowe i następnie wysyłać w Polskę i bawić się w manewrowego :-) Jeszcze raz wielkie brawa za odwzorowanie Knurowa i okolic w TSie :-)
 
 
 
Korzeń 
znawca



Pomógł: 74 razy
Wiek: 31
Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 1605
Skąd: Knurów

Wysłany: 31-01-2016, 14:27   

Ano. Trochę tego będzie. Zabawy co nie miara :mrgreen:

Dzisiaj przedstawiam ruiny koksowni która stanowiła z kopalnią wspólny kompleks i powstała w niedługim czasie po wybudowaniu kopalni na początku XX wieku. Ostatecznie została zamknięta w 2001 roku i od tamtego czasu jest systematycznie wyburzana, a na terenie powstają składy węgla, czasem jakieś beczki są podstawiane, ale nie wiem po co...
Z dawnych zabudowań pozostały jedynie szczytowe ściany baterii pieców, wieża węglowa, wieża gaśnicza i komin, oraz kruszarnia węgla i pozostałości taśmociągów. Wszystko oprócz nieczynnej już przesuwnicy wagonowej jest przeniesione do Tereni:







_________________
kuid:394491 - folder z dodatkami / my all content
 
 
 
Podlesky
super trainz


Pomógł: 12 razy
Wiek: 32
Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 540
Skąd: Kraków
Wysłany: 01-02-2016, 21:50   

Świetne! Mam nadzieje,że dzięki tym serwowanym screenom,przybliżasz wielkimi krokami szanowne grono tego forum,do finalizacji jakże zacnego projektu :P
 
 
 
Korzeń 
znawca



Pomógł: 74 razy
Wiek: 31
Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 1605
Skąd: Knurów

Wysłany: 02-02-2016, 20:25   

Podlesky napisał/a:
Świetne! Mam nadzieje,że dzięki tym serwowanym screenom,przybliżasz wielkimi krokami szanowne grono tego forum,do finalizacji jakże zacnego projektu :P

Otusz tak. To co trafia tutaj, jest już gotowe do publikacji. Kwestia w zasadzie tylko dedykowanych obiektów i drobnej kosmetyki ;) Wszystko powinno zamknąć się w roku, może dwóch latach i jak uznam, że jestem zadowolony z efektu, to będzie publikowany :-P
_________________
kuid:394491 - folder z dodatkami / my all content
 
 
 
Kam55 
super user


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Sie 2012
Posty: 106
Skąd: Tarnów
Wysłany: 02-02-2016, 21:11   

Manewrowałbym :mrgreen:
Z niecierpliwością czekam na publikację jeśli kiedykolwiek nastąpi ,bo jeśli te sarkastyczne (mam nadzieję) 2 lata brać na poważnie to równie dobrze można powiedzieć nigdy :-P
 
 
 
Korzeń 
znawca



Pomógł: 74 razy
Wiek: 31
Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 1605
Skąd: Knurów

Wysłany: 02-02-2016, 21:43   

To nie są żarty. Pracuję nad tym od 2,5 roku więc kolejne 2 lata nie są jakimś abstrakcyjnym czasem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ile jeszcze godzin w gmax'ie mnie czeka :-P
_________________
kuid:394491 - folder z dodatkami / my all content
 
 
 
zolwik
znawca
Dyżurny Ruchu



Pomógł: 232 razy
Wiek: 35
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 5125
Skąd: Wrocław
Wysłany: 02-02-2016, 22:06   

a jako jeden z testerów mapy mogę udzielić delikatnie rąbka tajemnicy, na temat tego kiedy zostanie wydana mapa.

przewidywaną datę wydania podaje drwal zaraz po ścięciu drzewa.
http://img8.demotywatoryf...innie_inner.gif
_________________
Pogromca AI

TOWARY i ŁADOWNIE PNT https://1drv.ms/u/s!AuMHAl_RhKy3f6eiQA_ZfFAf0BM?e=Gj1ZGa
Ostatnio zmieniony przez zolwik 02-02-2016, 22:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Korzeń 
znawca



Pomógł: 74 razy
Wiek: 31
Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 1605
Skąd: Knurów

Wysłany: 02-06-2016, 21:21   

Minęło trochę czasu to można zarzucić znów parę screenów. Chyba zakończyłem następny etap. Najcięższy chyba jeśli chodzi o dorwanie materiałów. Sporo się naganiałem :mrgreen: Ale efekt jest w miarę zadowalający.
Dzisiaj tematem będzie część bocznicy pomiędzy stacją Knurów, a głównym zakładem przeróbczym kopalni.
Spacer zaczynamy tam gdzie ostatnio zakończyło się zwiedzanie; w okolicy koksowni. Kierujemy się na zachód w stronę dawnego zakładu wydobywczego. Przed nami szyby w kolejności od najbliższego: Paweł- zjazdowo-materiałowy, Piotr- już w likwidacji i Jan- główny szyb wydobywczy zakładu:



Za nadszybiem szybu Paweł otwiera się widok na nadszybie Jana, a z lewej pozostałości starego zakładu przeróbczego. Mamy tu plątaninę rur, taśmociągów do transportu urobku, węgla i przejścia służbowe:





Widać też tą część z którą walczyłem dzisiaj. Na prawo za barierką teren podniesiony o metr i wstawiony niski murek oporowy, za barierką kilka poprawionych i kilka dodanych detali dla urozmaicenia:


Następnie wyłania się zakład przeróbczy kopalni z 5 torami ładunkowymi zaopatrzonymi w wagi, system przeciągarek wagonowych i pełne zaplecze przystosowane do chłodzenia gorzałki potrzebnej do zniwelowania trudów ciężkiej pracy:



Następnie po przejechaniu przez sortownię i objechaniu jej od północnej strony mamy kilka ogólnych widoków na grupę torów objazdowych, ładunkowych, wyciągowych, trakcyjnych, ochronnych. Generalnie spełniających wiele istotnych funkcji dla prawidłowego działania kopalni :lol:



Po lewej za torami linii 149 Zabrze Makoszowy-Leszczyny widać jeszcze małą ładownię i plac węglowy, ale to będzie omówione na następnym etapie budowy za kolejne 2 miesiące ;-)


Kończymy zwiedzanie w miejscu w którym rozpoczęliśmy nasz spacer, na głowicy stacji Knurów przy nastawni KN. Widok ogólny na układ torowy i wgląd w kierunku samej stacji:



Na razie to tyle... Widzimy się za kolejne 3 miesiące :-D
Teraz chwila odpoczynku i wracam do wytężonej pracy. Dobranoc!
_________________
kuid:394491 - folder z dodatkami / my all content
 
 
 
ryszard
znawca



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 3920
Skąd: Opole

Wysłany: 02-06-2016, 21:36   

Szacunek za dotychczasowy wkład włożony w mapę. Dzięki niej będzie można obadać jak na kopalni bywało. Mam nadzieję, że następne screeny będą przed terminem który zapodałeś :-P
 
 
 
Bojar
zaawansowany



Pomógł: 7 razy
Wiek: 32
Dołączył: 02 Mar 2008
Posty: 622
Skąd: GoP

Wysłany: 02-06-2016, 22:27   

Wiernie odwzorowujesz kopalnię. Nieźle to wygląda :).
_________________
www.bojarsite.pl
Moja galeria fot. z GOPu & screeny Projektu fragmentu byłego PMP-PW -> www.flickr.com/photos/148644736@N06/
____________
 
 
 
Bogdan
zaawansowany
bbf11



Pomógł: 32 razy
Wiek: 61
Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 811
Skąd: Tarnowskie Góry

Wysłany: 03-06-2016, 18:50   

Codzienne jadąc do roboty, przejeżdżam obok tej kopalni. Z A1 ładnie ją widać. Wygląda mi na to, że kilka modeli masz jeszcze do zrobienia. :mrgreen:
_________________
Drobnica

Kuid 173000 ALL
 
 
 
Korzeń 
znawca



Pomógł: 74 razy
Wiek: 31
Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 1605
Skąd: Knurów

Wysłany: 03-06-2016, 20:13   

Bogdan napisał/a:
Codzienne jadąc do roboty, przejeżdżam obok tej kopalni. Z A1 ładnie ją widać. Wygląda mi na to, że kilka modeli masz jeszcze do zrobienia. :mrgreen:

ZAWSZE jest jeszcze kilka modeli do zrobienia. Dlatego to tyle trwa :-D
Masz coś konkretnego na myśli? Może mam, a nie widziałeś ;-)

Bojar napisał/a:
Wiernie odwzorowujesz kopalnię. Nieźle to wygląda :).

Dzięki! Dawaj mi most podsadzkowy, bo Aniołki coraz bliżej :-D

Ryszard napisał/a:
Szacunek za dotychczasowy wkład włożony w mapę. Dzięki niej będzie można obadać jak na kopalni bywało. Mam nadzieję, że następne screeny będą przed terminem który zapodałeś

Dziękuję Rysiu. Szkopuł w tym, że prawdopodobnie nie minę się z prawdą za bardzo. Mam nagromadzenie zajęć, a Trainz jest tylko jednym z kilku tych priorytetowych ;-)

Aż sprawdziłem co to jest ten szkopuł. Z łac. scopulus, skała w morzu. Trainz uczy i bawi.
_________________
kuid:394491 - folder z dodatkami / my all content
 
 
 
zolwik
znawca
Dyżurny Ruchu



Pomógł: 232 razy
Wiek: 35
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 5125
Skąd: Wrocław
Wysłany: 03-06-2016, 20:47   

patrząc na te screeny, i przeglądając moje szufladki ze wspomnieniami z tego rejonu to muszę powiedzieć, że jest kawał porządnej roboty (zarówno modelarskiej jak i geodeciarskiej)
_________________
Pogromca AI

TOWARY i ŁADOWNIE PNT https://1drv.ms/u/s!AuMHAl_RhKy3f6eiQA_ZfFAf0BM?e=Gj1ZGa
 
 
 
Bogdan
zaawansowany
bbf11



Pomógł: 32 razy
Wiek: 61
Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 811
Skąd: Tarnowskie Góry

Wysłany: 03-06-2016, 22:18   

Korzeń napisał/a:
Masz coś konkretnego na myśli? Może mam, a nie widziałeś ;-)


Mam na myśli szyb Aniołek i wentylator z dyfuzorem.
Coś takiego jest na każdej kopalni i niewiele się różnią między sobą.
_________________
Drobnica

Kuid 173000 ALL
Ostatnio zmieniony przez Bogdan 03-06-2016, 22:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Korzeń 
znawca



Pomógł: 74 razy
Wiek: 31
Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 1605
Skąd: Knurów

Wysłany: 04-06-2016, 07:09   

A to będzie. Jest już gotowy teren. Materiały też mam. Trzeba tylko zrobić :-)
Na razie skupiam się na zwałowarce i małej sortowni pod tiry.
_________________
kuid:394491 - folder z dodatkami / my all content
Ostatnio zmieniony przez Korzeń 04-06-2016, 07:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kanclerz
znawca
architekt



Pomógł: 34 razy
Wiek: 32
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 1731
Skąd: Ostrzeszów
Wysłany: 04-06-2016, 11:33   

Coś fantastycznego - zawsze mnie ciekawiło, czy taka sepia sceneria to chęć odwzorowania mapy późną jesienią, czy tak tam jest na codzień?

Jak masz jakieś niezbyt trudne budynki niewymagające jakichś skomplikowanych modeli, to z czasem mogę pomóc w modelowaniu.
 
 
 
Korzeń 
znawca



Pomógł: 74 razy
Wiek: 31
Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 1605
Skąd: Knurów

Wysłany: 04-06-2016, 14:05   

Kanclerz napisał/a:
Coś fantastycznego - zawsze mnie ciekawiło, czy taka sepia sceneria to chęć odwzorowania mapy późną jesienią, czy tak tam jest na codzień?

Tak tam wygląda późną jesienią w pochmurny dzień. Bardzo niski kontrast między szarością i czerwienią murów, wyschniętą trawą, torowiskiem... Do tego wszystko pokryte wieloletnim kurzem i sadzą. Jednym z niewielu wyróżników są świeżo pomalowane elementy. Ale wszystko się szybko wyrównuje i traci kontrast :mrgreen: . A zimą jest jeszcze gorzej. Najbardziej kolorowo jest wiosną i wczesnym latem kiedy padają deszcze i zieleń jest najbardziej soczysta, a słońce świeci wysoko na niebie. Nawet mam poglądówkę dla ciebie:

Także cieszę się, że to zauważyłeś, mimo że ten klimat w Tereni udało mi się w miarę wiernie odwzorować raczej nieświadomie.

Kanclerz napisał/a:
Jak masz jakieś niezbyt trudne budynki niewymagające jakichś skomplikowanych modeli, to z czasem mogę pomóc w modelowaniu.

Dzięki za zaoferowaną pomoc! Niestety takie budynki już dawno zrobiłem sam.
Większość jest wymagająca nie tylko pod względem złożonej bryły, ale też pracochłonna przez konieczność wycinania krzaków i w ogóle wszystkiego co zasłania wybrany obiekt. Dodatkową przeszkodą jest utrudniony dostęp żeby zdobyć odpowiednie zdjęcia. I w tym jest największy problem.
Ale z tego względu każda pierdółka wstawiona na mapie sprawia dodatkową satysfakcję ;-)
_________________
kuid:394491 - folder z dodatkami / my all content
 
 
 
Korzeń 
znawca



Pomógł: 74 razy
Wiek: 31
Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 1605
Skąd: Knurów

Wysłany: 19-09-2016, 19:31   

Bawimy się dalej! Komplet najważniejszych dedyków gotowy (Żółwik już wie jak się u mnie zdobywa materiały :-P ), więc przechodzę do publikacji postępów prac. Mamy tu do czynienia z przetokami składów pod załadunek węgla, kamienia, odstawianymi do naprawy wagonami, tankowaniem, ładowaniem piasku, czyli generalnie dużo manewrów i kombinacji na zabawę w sesjach. Dociera tutaj też linia 305 kolei piaskowej KP Kotlarnia (łączy oba pola kopalni: wschód i zachód), bocznica z głównego zwałowiska KWK Knurów i KWK Budryk (obecnie już nie ma tego połączenia) i bocznica do szybu podsadzkowego Aniołki, jednego z betonowych osadników i placu drzewnego. Poszczególnymi elementami zajmę się w oddzielnych postach, bo za długi tasiemiec by się z tego zrobił. Poza tym, większość nie jest jeszcze gotowa. A TYMCZASEM:
Ogólne widoki na bocznicę:




Lokomotywownia zakładowa z warsztatami naprawczymi:





Inne ogólne widoczki na układy torowe bocznicy:






Obraz z lotu ptaka:

_________________
kuid:394491 - folder z dodatkami / my all content
 
 
 
Kanclerz
znawca
architekt



Pomógł: 34 razy
Wiek: 32
Dołączył: 19 Wrz 2008
Posty: 1731
Skąd: Ostrzeszów
Wysłany: 20-09-2016, 16:58   

http://trainzimage.pl/image/3k3

Dobre rzeczy można tylko oglądać lub nie. Ja oglądam i najfajniej wygląda to z powyższej perspektywy - wydaje się, że każdy tor jest na innej wysokości (pewnie tak jest). Plus za te wszystkie wysokości - oddaje to jeszcze więcej klimatu niż mapa "na płaskim".
 
 
 
Kamil 
znawca
Miedziak ;]


Pomógł: 79 razy
Wiek: 37
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 2230
Skąd: Lubin/Katowice
Wysłany: 20-09-2016, 18:03   

Konkretna robota! :-) Pytanie mam odnośnie taboru dedykowanego, który wykonałeś pod mapę. Czy on również zostanie wydany wraz z ukończoną mapą?
 
 
 
Korzeń 
znawca



Pomógł: 74 razy
Wiek: 31
Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 1605
Skąd: Knurów

Wysłany: 20-09-2016, 18:30   

@Wicia,
Tak. Tam każdy tor jest na innej wysokości. Jedynie te pod szopą są na równym.

@Kamil
Na razie nic mi o tym nie wiadomo. Muszę się z chłopakami dogadać, czy kocury i tamary robić dalej, czy olać. Na razie nie mam na to czasu. Walczę z otoczeniem. Tabor na później. Zrobiłem sobie tylko jednego loka dla siebie do zabawy w przetoki. Po dopracowaniu nadawałby się pewnie do wydania. Ale to kiedyś tam i w innym temacie ;-)
_________________
kuid:394491 - folder z dodatkami / my all content
 
 
 
ryszard
znawca



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 3920
Skąd: Opole

Wysłany: 20-09-2016, 20:16   

Bardzo dobrze to wygląda i szacunek za to co do tej pory zrobiłeś. Robienie mapy to nie bieg na setkę tylko mozolna praca więc takie pytanie: czy w miarę jak będziesz robił dodatki do mapy jest szansa, że wcześniej będą do pobrania, bo pewnie mnie się coś z tego później przyda.
 
 
 
Korzeń 
znawca



Pomógł: 74 razy
Wiek: 31
Dołączył: 15 Lip 2008
Posty: 1605
Skąd: Knurów

Wysłany: 20-09-2016, 20:22   

Większość rzeczy wydaję na bieżąco Rysiu. Chwilowo jest przestój, ale będę się starał kolejne obiekty wrzucać do mojego tematu ;-) Po prostu mam za dużo roboty. Dostałem mega weny i chcę robić 15 rzeczy na raz i to wszystko się piętrzy na pulpicie.
_________________
kuid:394491 - folder z dodatkami / my all content
 
 
 
ryszard
znawca



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 3920
Skąd: Opole

Wysłany: 20-09-2016, 21:26   

Najważniejsze że wena jest i oby została jak najdłużej :-P
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group