FORUM PTT -  Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: zolwik
03-01-2016, 01:02
PKP wypowiedziała nam unowy najmu powierzchni dworcowych
Autor Wiadomość
Tata Muminka
znawca


Pomógł: 89 razy
Wiek: 38
Dołączył: 22 Lut 2008
Posty: 3932
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 22-02-2010, 23:15   PKP wypowiedziała nam unowy najmu powierzchni dworcowych

Cytat:
Zarząd Przewozów Regionalnych z zaskoczeniem przyjął decyzję PKP S.A. z dnia 19 lutego 2010 r., dotyczącą wypowiedzenia umowy najmu powierzchni dworcowych na terenie całej Polski. Została ona podjęta pomimo trwających rozmów w tej sprawie oraz wypracowania pewnych ustaleń dotyczących kontynuacji umowy. Taki krok zaburzy funkcjonowanie rynku kolejowego opartego na zasadach wolnej konkurencji - poinformowały Przewozy Regionalne.

Działanie PKP S.A. bezpośrednio uderzy przede wszystkim w setki tysięcy pasażerów codziennie dojeżdżających do szkół i zakładów pracy. Wypowiedzenie przez PKP SA wymienionej wyżej umowy będzie wiązało się bowiem z likwidacją wszystkich punktów biletowych i informacyjnych Przewozów Regionalnych. W wyniku tego pasażerowie będą mieli ograniczoną możliwości zakupu biletów. Pozbawieni zostaną również dostępu do informacji o naszych połączeniach - podały PR.

Działanie PKP S.A. jest tym bardziej niepokojące, że znacząco utrudni, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwi sprawne funkcjonowanie innych niezależnych przewoźników. Przewozy Regionalne dysponują bowiem największą siecią dystrybucji biletów kolejowych w Polsce, poprzez którą sprzedają bilety wszystkich przewoźników, nie tylko PKP IC, ale również Arrivy PCC i Kolei Dolnośląskich. Brak możliwości świadczenia takiej usługi to, poza chaosem, również znaczące straty finansowe dla przewoźników - czytamy w oświadczeniu spółki.

Usunięcie punktów kasowych Przewozów Regionalnych, czasami jedynych na danej stacji, może również doprowadzić do zamknięcia dworców. Stracą na tym przede wszystkim pasażerowie, którzy nie będą mieli możliwości korzystania z infrastruktury dworcowej - piszą przedstawiciele przewoźnika.

Mówiąc o wypowiedzeniu umów najmu powierzchni dworcowych należy pamiętać o jeszcze jednym istotnym aspekcie tej sprawy. Likwidacja punktów sprzedaży biletów Przewozów Regionalnych będzie wiązała się z koniecznością znaczącej i nieplanowanej redukcji zatrudnienia. Tym samym może przekreślić długo budowane porozumienie pomiędzy zarządem spółki i związkami zawodowymi w sprawie programu monitorowanych odejść pracowników przewoźnika samorządowego - podały Przewozy Regionalne.

Liczymy, że zarząd PKP S.A. dostrzeże powagę sytuacji. Chcielibyśmy, aby dalsze negocjacje były prowadzone przez obie strony w trosce o dobro pasażerów - czytamy w oświadczeniu PR.


http://www.rynek-kolejowy..._dworcowych.htm

PKP S.A. odpowiada na oświadczenie PR

Cytat:
Przewozy Regionalne, jako jedyny z ośmiu kolejowych przewoźników pasażerskich, nie regulują stawek czynszu za najem i dzierżawę wykorzystywanych przez siebie powierzchni (kasy, pomieszczenia techniczne, socjalne itp.) na dworcach kolejowych zarządzanych przez PKP S.A. - podała PKP S.A. w odpowiedzi na dzisiejszy komunikat Przewozów Regionalnych.

Rzecznik spółki, Michał Wrzosek, przesłał komunikat, w którym zawarł następujące twierdzenia PKP S.A. we wspomnianej sprawie:

1. Przewozy Regionalne, jako jedyny z ośmiu kolejowych przewoźników pasażerskich, nie regulują stawek czynszu za najem i dzierżawę wykorzystywanych przez siebie powierzchni (kasy, pomieszczenia techniczne, socjalne itp.) na dworcach kolejowych zarządzanych przez PKP S.A.

2. Przewozy Regionalne, mimo wielokrotnych apeli PKP S.A. nie wywiązują się z zawartych z PKP S.A. umów najmu i dzierżawy kas na dworcach i nie płacą umownego czynszu od ponad pół roku.

3. Zaległości Przewozów Regionalnych z tytułu nie płacenia za wykorzystywane powierzchnie oraz inne usługi świadczone przez PKP S.A. na rzecz tej spółki sięgają ponad 56 milionów złotych. Za tę sumę można przeprowadzić generalny remont dziesięciu średnich dworców kolejowych.

4. Każdy podmiot prowadzący racjonalną działalność gospodarczą musi zabezpieczyć firmę przed działaniami przynoszącymi straty wynikające z nie dotrzymywania umów zawartych przez kontrahentów.

5. PKP S.A. wezwały ostatni raz Przewozy Regionalne do zapłaty zaległych funduszy w grudniu 2009 roku i poinformowały że nie nieuregulowanie zobowiązań do końca stycznia 2010 będzie skutkować rozwiązaniem umów dzierżawy i najmu powierzchni na dworcach

6. PKP S.A. poinformowały zarząd Przewozów Regionalnych w styczniu 2010, że w związku z nie wywiązaniem się Przewozów Regionalnych ze swoich zobowiązań, z końcem lutego, PKP S.A rozwiążą umowy na powierzchnie dzierżawione przez Przewozy Regionalne na dworcach kolejowych.

7. PKP S.A prowadzą rozmowy z Przewozami Regionalnymi i są gotowe do dalszej współpracy pod warunkiem wywiązywania się przez przewoźnika z zawartych umów i spłaty zaległych funduszy.

8. Za możliwość świadczenia usług pasażerom spółki Przewozy Regionalne odpowiada tylko i wyłącznie Zarząd tej spółki poprzez swoje działania i decyzje.

9. Bilety spółki Przewozy Regionalne są dostępne we wszystkich kasach spółki PKP Intercity.


Nie ma bata - wszystko śmierdzi na odległość. Jak nie IC to rząd, jak nie rząd to PKP. Zgnoić trzeba PR bo pokazało, że da się tanio wozić.
 
 
 
Kamil 
znawca
Miedziak ;]


Pomógł: 78 razy
Wiek: 34
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 2194
Skąd: Lubin/Katowice
Wysłany: 22-02-2010, 23:26   

Łukasz, o to im chodzi aby zniszczyć PR a dlatego że większość pasażerów, którzy nie są zamożni wybierają PR bo wychodzi taniej i można zaoszczędzić pieniądze niż płacić kilka złotych więcej na pociągi uruchamiane przez InterCity. Dopóki nie zmieni się ekipa, która rządzi całą grupą PKP będziemy dalej otrzymywać takie wieści tego pokroju.
Ostatnio zmieniony przez Kamil 22-02-2010, 23:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
lukazs
super user


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Gru 2009
Posty: 110
Skąd: Malbork
Wysłany: 23-02-2010, 12:58   

Cała sprawa już od momentu wciskania na siłę samorządom PRów i zabierania z nich pospiesznych śmierdzi na kilometr. Właśnie w taki sposób garstka polityków chce zrobić biznes - zabrać jednym, dać jak najwięcej drugim, wpuścić ich na giełdę i na tym zarobić. Mamy celowe upierdalanie PRów, zabrali im dochodwe pociągi, najlepszy tabor, Engelhardt za wszelką cenę próbował powstrzymać interregio, a jak się nie udało to wynajduje, albo zaległe długi z przed reformy, albo zaległości względem IC, a teraz kolejne zaległości - za kasy biletowe.

Oprócz dowalania PRom dochodzi jeszcze BEZPRZETARGOWE przekazania kasy na połączenia dalekobieżne IC. A IC za chwilę uwali kolejne pospieszne, do Suwałk, do Jeleniej Góry, a potem pewnie do Gorzowa, na Lublin - SWR, Olsztyn - Ełk i do Kudowy. Bo niedasie i nieopłacasie, a dopłaty do pociagów wcale nie spadną. Z każdym rokiem sądzę że gorzej być nie może, aż tu przychodzi nowy i zaskakuje...
 
 
drstrach
znawca


Pomógł: 336 razy
Wiek: 51
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 6691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-02-2010, 13:17   

A ja nie widzę żadnych problemów w tym, że PR nie będzie miał kas, bo PR może przez to ograniczyć koszty wprowadzając sprzedaż biletów w automatach, przez drużyny konduktorskie, lub ew. przez pośredników (np. kioski), a PKP na tym ruchu straci (raczej wątpię żeby na wszystkich tych dworcach znaleźli najemców). Szkoda tylko dworców, niektóre z nich bez PR pewnie zemrą.
 
 
 
mnich3001 
Administrator

Pomógł: 33 razy
Wiek: 53
Dołączył: 15 Lut 2008
Posty: 802
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 23-02-2010, 14:09   

pozostaje dług ...
 
 
pietrek
znawcaPomógł: 62 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 2057
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 23-02-2010, 15:29   

drstrach napisał/a:
A ja nie widzę żadnych problemów w tym, że PR nie będzie miał kas, bo PR może przez to ograniczyć koszty wprowadzając sprzedaż biletów w automatach, przez drużyny konduktorskie, lub ew. przez pośredników (np. kioski), a PKP na tym ruchu straci (raczej wątpię żeby na wszystkich tych dworcach znaleźli najemców). Szkoda tylko dworców, niektóre z nich bez PR pewnie zemrą.

W PR-ach od momentu w którym był kryzys światowy słychać tylko jedno - na wszystkim i wszystkich trzeba oszczędzać bo jest kryzys. Pracując tutaj stwierdzam że tak źle to jeszcze nie było (za pół roku pewnie okaże się że może być jeszcze gorzej). Zarobki spadają (przez co powoli wszyscy szeregowi pracownicy tracą jakąkolwiek motywację do wydajnej pracy), tabor który na jesieni jeszcze jako tako jeździł teraz staje (psuje się) - brak inwestycji w zaplecze, po ostatniej luźnej rozmowie z przedstawicielem sejmiku wrocławskiego odniosłem wrażenie że oni nie do końca wiedzą jaką żabę próbują połknąć - bardzo się dziwił i nie umiał zrozumieć dlaczego np. co 72h tabor musi zjechać na przegląd (i tak ze względu na to że po okresie zimy tylko 50% taboru nadaje się do ruchu wydłużono okres między przeglądami o 12 do 24 godzin). Oczywiście można postawić (i są już) automaty do sprzedaży biletów; kasy mogą być brane w ajencję - ale tutaj znów podatki wykończą (w wielu przypadkach) ajentów.
Z tym ograniczeniem kosztów to też tak pewnie nie do końca będzie prawda bo może się okazać że automaty też trzeba konserwować i ktoś to musi zrobić.
Ta akcja z wyrzucaniem z dworców kas (a zapewne i innych pracowników którzy jakieś pomieszczenia zajmują) jakoś bardzo mi przypomina niedawny konflikt z IC.
A w mniejszych miastach po opuszczeniu dworców przez PR budynki te popadną w powolną śmierć.
Nasuwają się mi takie dwa wnioski, albo Grupa PKP chce udowodnić że PR pod rządami samorządów nie da rady utrzymać się na rynku, albo baardzo brakuje im tych pieniędzy które sejmiki otrzymują na przewozy regionalne.
Skoro ten dług wynosi aż tyle pieniędzy to dlaczego już w zeszłym roku nie wymówili najmu tych pomieszczeń?
Ale wiadomo że jak nie wiadomo o co chodzi to na pewno chodzi o pieniądze - i nie o te za pomieszczenia.
I tak na marginesie ciekawi mnie czy Grupa PKP (w skład której wchodzą Polskie Linie Kolejowe) wypłaciła PKP Cargo; IC czy Pr-om odszkodowania za opóźnienia pociągów spowodowane ograniczeniami prędkości z powodu "złego stanu torów, rozjazdów czy mostów" lub narażania na dodatkowe koszty spowodowane dodatkowym hamowaniem na przejazdach i ponownym rozruchem pociągów, że o nie uzasadnionych zatrzymywaniach pociągów pod semaforami nie wspomnę.
 
 
drstrach
znawca


Pomógł: 336 razy
Wiek: 51
Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 6691
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-02-2010, 15:39   

Cóż, myślę że ta wiadomość to był jakiś balon próbny bo już dziś czytamy:
Cytat:
Rozmowy PKP S.A. - PR: warunki finansowe rozliczeń i terminy spłat ustalone

Dzisiaj zarządy obu firm uzgodniły warunki finansowe rozliczeń oraz terminy spłat przez Przewozy Regionalne zobowiązań zaległych i bieżących wynikających z zawartych umów. Oznacza to, że spółka Przewozy Regionalne nie ma podstaw do likwidowania swoich kas na dworcach kolejowych - podał zarząd PKP S.A.

Dzisiaj zakończył się kolejny etap rozmów spółki Przewozy Regionalne i PKP S.A. Rozmowy dotyczyły spłaty przez spółkę Przewozy Regionalne zaległych 56 milionów wobec PKP S.A., między innymi, z tytułu wynajmu powierzchni na dworcach kolejowych. Spółka Przewozy Regionalne nie wywiązuje się z opłat za wynajem powierzchni na dworcach od ponad pół roku.

Dzisiaj Zarządy obu firm uzgodniły warunki finansowe rozliczeń oraz terminy spłat przez Przewozy Regionalne zobowiązań zaległych i bieżących wynikających z zawartych umów. Oznacza to, że spółka Przewozy Regionalne nie ma podstaw do likwidowania swoich kas na dworcach kolejowych.

Zarząd PKP S.A informuje, że ostatni komunikat Przewozów Regionalnych z 22 lutego nie ma podstaw w faktach. Rolą PKP S.A. jest tworzenie warunków do obsługi pasażerów na dworcach kolejowych we współpracy ze wszystkimi przewoźnikami kolejowymi na równych i partnerskich zasadach. PKP S.A. nie miała nigdy zamiaru nie będzie prowadzić działań zmierzających do zamykania kas na dworcach i zamykania w efekcie dworców, jak sugeruje to wspomniana informacja spółki Przewozy Regionalne - czytamy w oświadczeniu PKP S.A.

http://www.rynek-kolejowy.pl/
A co do płacenia za opóźnienia, to podejrzewam, że już znalazła się jakaś wymówka/wymówki i póki nikt z roszczeniami nie pójdzie do sądu to będzie jak zwykle, czyli "Jakie opóźnienia?".
 
 
 
pietrek
znawcaPomógł: 62 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 2057
Skąd: Kluczbork
Wysłany: 23-02-2010, 15:59   

Cytat:
A co do płacenia za opóźnienia, to podejrzewam, że już znalazła się jakaś wymówka/wymówki i póki nikt z roszczeniami nie pójdzie do sądu to będzie jak zwykle, czyli "Jakie opóźnienia?"

No nie chciałem tego pisać, ale na kolei zawsze były, są i za pewne będą "obiektywne wymówki" chyba że w końcu sąd stwierdzi inaczej. :)
 
 
Kamil 
znawca
Miedziak ;]


Pomógł: 78 razy
Wiek: 34
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 2194
Skąd: Lubin/Katowice
Wysłany: 23-02-2010, 18:54   

Nie spodziewałbym się że PR zapłaci całą kwotę długów bo spółka prawdopodobnie nie posiada tyle pieniędzy. Dług pewnie zostanie rozłożony na raty.
 
 
 
morelski
świeżak


Dołączył: 02 Sty 2016
Posty: 1
Skąd: kraków
Wysłany: 02-01-2016, 18:51   

Sporo przydatnych informacji dotyczących umów najmu można znaleźć tutaj. Dotyczy to także najmu powierzchni reklamowych, do których stosuje się przepisy dot. najmu lokali użytkowych.
 
 
 
RBach 
Administrator
Toromistrz


Pomógł: 290 razy
Wiek: 44
Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 4208
Skąd: Gościcino Centralne
Wysłany: 02-01-2016, 19:17   

Mistrzuniu, a spojrzałeś na datę ostatniego posta? 6 (SZEŚĆ) lat temu. Brawo ty.
_________________
Moje dodatki
Instrukcje kolejowe
KUID:263713
aktualny release skryptów sygnalizacji v5.3: 11.04.2020
Ostatnio zmieniony przez RBach 02-01-2016, 20:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Michal97 
user


Pomógł: 4 razy
Wiek: 23
Dołączył: 29 Cze 2014
Posty: 59
Skąd: Miasto Wiatrków
Wysłany: 02-01-2016, 20:41   


Taki obrazek to rzecz obowiązkowa w takim wypadku! :D
 
 
 
adamstan 
znawca
dłubacz kabinowyPomógł: 60 razy
Wiek: 36
Dołączył: 18 Lis 2010
Posty: 1662
Skąd: Lubin
Wysłany: 02-01-2016, 20:51   

Przecież to spambot :-P
_________________
Na warsztacie:
Ty2, EU07,ET22v2
wydane:
SN61, SU45v3, ET21, ET22, EN57, TKt48,SU46,SM/SP/SU42

http://adamstan-trainz.pl/
Ostatnio zmieniony przez adamstan 02-01-2016, 20:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group