Pomógł: 50 razy Wiek: 33 Dołączył: 20 Sie 2010 Posty: 894 Skąd: Sierpc
Wysłany: 16-09-2011, 16:29
Wujek 082 napisał/a:
Wyobraźcie sobie, że bez strat w szybkości komputera udało mi się w HOGu wygenerować teren dla JEDNEJ mapy, która obejmuje następujące fragmenty linii: 201 Kościerzyna - Bydgoszcz, 208 Tuchola - Grudziądz, 215 Bąk - Laskowice Pomorskie. Odpalcie sobie railmap.exe, albo cokolwiek, gdzie są podane kilometraże tych linii i policzcie ile to jest kilometrów.
Tzn. sporo zależy od położenia linii względem kierunków geograficznych, ja próbowałem generować Nasielsk - Toruń Wschodni (ok 165 km), i o ile jeszcze udało mi się wygenerować z Microdema obraz o screen pixel size 10.0, to już przy próbie zrobienia obrazu pod screen pixel size 6.70 Microdem odmówił mi posłuszeństwa. Ta linia leży raczej "po skosie" na mapie (po przekątnej), co zwiększa trochę konieczną wielkość mapy wysokości. Więc dość sporo zależy też od położenia samej linii, możliwe że udało by się i z dobre 400 km gdyby dobrać linie leżące mniej więcej po obwodzie mapy. No ale wąskim gardłem jest jednak raczej Microdem a nie HOG.
A z samą podziałką to też jest chyba różnie, ja np. wygenerowałem Mierzeję Helską z podziałki 6.70 i jak zmierzyłem go linijką to wyszło ok. 50 km, podczas gdy w rzeczywistości to ok. 34-36 km, a wg kolej.one.pl odcinek Władysławowo Port - Hel :
http://www.kolej.one.pl/i...4&okno=przebieg
ma ok. 33 km długości. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale możliwe że same pliki wysokości różnią się jednak trochę właściwościami, być może są zapisane w różnych rozdzielczościach albo to kwestia odwzorowania geograficznego, być może różne regiony Polski są trochę różnie "rozciągnięte". Najlepiej jednak chyba sprawdzić każdy przypadek już na początku, zaraz po wygenerowaniu, ile wyszło, żeby potem nie mieć niespodzianek.
Ogólnie jeszcze, przynajmniej u siebie zauważyłem taką dziwną rzecz:
gdy generuje się mapę z pojedynczego arkusza mapy cyfrowej, to teren jest strasznie dziwnie rozciągnięty i nie daje się w żaden sposób nałożyć na mapę topograficzną - następuje dziwne zaburzenie proporcji. Problem udaje się ominąć łącząc w Microdemie najpierw co najmniej dwa arkusze (przynajmniej jeden dodatkowy arkusz) i dopiero potem przycinać. Problem jest też z przycinaniem pojedynczego arkusza, gdyż w Microdemie nie podaje właściwych współrzędnych przy przycinaniu (pokazuje obie współrzędne 0 stopni) Także, przynajmniej z mojego doświadczenia, mogę powiedzieć, że nawet jak cała linia złapie się na jednym arkuszu HGT, to lepiej połączyć na wszelki wypadek dodatkowy arkusz i przyciąć, niż ryzykować niepoprawne proporcje obrazu i orientację geograficzną.
Pomógł: 63 razy Wiek: 31 Dołączył: 18 Maj 2009 Posty: 1631 Skąd: Poznań
Wysłany: 09-11-2012, 23:44
Czy ktoś na forum ma może starą wersję programu Microdem? Po necie krąży już tylko nowa, a w niej nie da się postępować zgodnie z instrukcją Jamala. Mógłby to ktoś wrzucić na serwer i podlinkować gdzieś w widocznym miejscu, przyda się na przyszłość...
Pomógł: 63 razy Wiek: 31 Dołączył: 18 Maj 2009 Posty: 1631 Skąd: Poznań
Wysłany: 12-11-2012, 20:46
Kolega Aikozann przesłał mi dobrą wersję programu. Teraz pytanie do Was co z tym robimy? Czy udostępniam to komuś w celu wrzucenia na nasz serwer aby potem uniknąć jakiś problemów z dostępnością programu.
Pomógł: 50 razy Wiek: 33 Dołączył: 20 Sie 2010 Posty: 894 Skąd: Sierpc
Wysłany: 13-11-2012, 14:51
Odległości na mapie będą zapewne o ok. 30 % zaniżone.
Nie wiem czy screen pixel size 13 daje jakieś w miarę realne skalowanie terenu,
raczej radziłbym testować 6.70 i 10.0, wygenerować obie i zobaczyć,
która mapa jest bardziej zbliżona do rzeczywistych odległości.
Bo z własnych doświadczeń z Microdemem pamiętam, że w niektórych przypadkach
sprawdza się 6.70, a w niektórych 10.0, nie wiem od czego to zależy, może
od jakiejś rozdzielczości arkusza mapy cyfrowej czy coś, z tego co pamiętam
to właśnie w różnych przypadkach te dwie wartości dawały sensowne rezultaty,
nie przypominam sobie natomiast abym wykorzystywał
jakieś inne wartości niż te dwie. Ogólnie to niestety Microdem ma to do siebie
że najlepsze wartości parametrów dopasowania trzeba niestety znajdować
metodą prób i błedów, testując różne ustawienia.
Chyba że chodzi Ci o celowe zwiększenie screen pixel size, aby ominąć
problemy Microdema z za dużą mapą. Nie wiem czy jakoś bardzo ma to sens,
gdyż korzystając z Microdema-HOGa zwykle ma się na celu mapę realną,
a zachwianie proporcji odległości już na starcie tworzenia mapy, trochę moim zdaniem
się z tym kłóci, mapa taka będzie opatrzona od początku "grzechem pierworodnym".
Takie jest przynajmniej moje zdanie. Osobiście nie wiem czy nie zastanawiałbym się
w takiej sytuacji raczej nad ograniczeniem generowanego terenu na mapę
(w najgorszym razie parę segmentów zawsze chyba można dorobić "manualnie"
już w Trainzie) niż nad zaburzaniem proporcji odwzorowania terenu.
Wiek: 25 Dołączył: 28 Sie 2012 Posty: 72 Skąd: Częstochowa
Wysłany: 11-12-2012, 19:29
na poprzedniej stronie DrStrach podał nowy adres strony z cyfrowymi mapami wysokości: http://dds.cr.usgs.gov/srtm/version1/Eurasia/
Są tam cyfrowe mapy wysokości do hoga, ale nie wiem, która z tych wielu map pokazuje cyfrową wysokość terenu beskidu śląskiego i żywieckiego.
Pomógł: 336 razy Wiek: 54 Dołączył: 03 Gru 2008 Posty: 6691 Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-12-2012, 19:34
Panzerwik napisał/a:
Są tam cyfrowe mapy wysokości do hoga, ale nie wiem, która z tych wielu map pokazuje cyfrową wysokość terenu beskidu śląskiego i żywieckiego.
Wyszukuje się po długości i szerokości geograficznej, kłania się elementarna znajomość geografii. Podpowiem, że w Google Earth (nie wiem czy w Maps) masz na dole mapy wyświetlane współrzędne geograficzne.
Aha, jeśli tego nie ogarniesz, to na razie odpuść sobie korzystanie z realnych map wysokości.
Btw, mam ten teren wygenerowany w hogu. Moim zdaniem tak wyraziste obszary jak rejony górskie nie powinny być hogowane dla potrzeb map w trainzie. (rozumiem Panzerwik ze robisz mapę realną). Możesz być rozczarowany tym jak to wyglada. Tu trzeba trochę poimprowizować tak jak Piotrek Kilanowski zrobił na swoich Sudetach. Wtedy można mówić o "realnych" widokach.
Kolega Aikozann przesłał mi dobrą wersję programu. Teraz pytanie do Was co z tym robimy? Czy udostępniam to komuś w celu wrzucenia na nasz serwer aby potem uniknąć jakiś problemów z dostępnością programu.
Pomógł: 10 razy Wiek: 26 Dołączył: 29 Mar 2010 Posty: 229 Skąd: Dziki Zachód
Wysłany: 16-02-2014, 22:22
Właśnie znalazłem rozwiązanie dla tych, którzy poszukują starszej wersji Microdema. Wystarczy na http://archive.org/web/ wpisać adres strony skąd się go ściąga, a następnie cofnąć się w czasie o parę lat i pobrać sobie starszą wersję Mam nadzieje, że pomogłem.
Pomógł: 68 razy Wiek: 34 Dołączył: 30 Maj 2009 Posty: 2114 Skąd: Espenkrug/Bonk
Wysłany: 09-09-2014, 08:14
Wrzucę do mnie na serwer i niech wisi. Gdyby ktoś chciał tworzyć dodatkowe poradniki odnośnie budowy map w HOGu to będzie mógł podać ten link jako pewny.
Pomógł: 50 razy Wiek: 33 Dołączył: 20 Sie 2010 Posty: 894 Skąd: Sierpc
Wysłany: 09-09-2014, 08:57
Dobrze byłoby też gdzieś wrzucić starą wersję programu MicroDEM (ja mam gdzieś na dysku bodajże 4.1.248.0 od Jamala i ta wersja na pewno było dobra), gdyż w nowszych wersjach usunęli kilka istotnych narzędzi, przede wszystkim "Merge DEMs" (albo przynajmniej zaszyli je gdzieś tak że nie mogłem znaleźć). Pamiętam że sam miałem z tym problem i dlatego od tamtego czasu trzymam zarchiwizowaną starą wersję.
(...) gdyż w nowszych wersjach usunęli kilka istotnych narzędzi, przede wszystkim "Merge DEMs" (albo przynajmniej zaszyli je gdzieś tak że nie mogłem znaleźć).
Ja mam 12stkę. Fakt, jest to teraz w innym miejscu, ale chyba teraz jest nawet logiczniej.
File --> Open ---> rozwija się poniższe okno wyboru i tam jest funkcja łączenia map:
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach